Dankowice

Dankowice to jedna z najstarszych miejscowości w okolicy, o czym świadczą pozostałości po średniowiecznym gródku. Bliskość kilku kopalni sprawiła, że wieś ta ma nieco inny charakter niż pozostałe miejscowości gminy Wilamowice. Na pewno jednak nie jest pozbawiona uroku.

Kościół świętego Wojciecha

Początki miejscowej parafii giną w mrokach średniowiecza. Choć pierwsze potwierdzone wzmianki o niej pochodzą z 1346 roku, to według legendy w Dankowicach zatrzymać miał się już święty Wojciech, zmierzając na misję do Prus. Obecny kościół jest jednak o wiele młodszy. Wybudowany został w latach 1896-1898 na miejscu poprzedniej drewnianej świątyni, która spłonęła. Mimo że kościół ucierpiał w trakcie dwudziestowiecznych konfliktów zbrojnych, jego wyposażenie warte jest uwagi. Mowa na przykład o ołtarzach zawierających relikwie świętych Klemensa i Teodora, wyrzeźbionych przez Stanisława Jarząbka, wybitnego snycerza z Kęt o podhalańskim rodowodzie. Prócz nich można podziwiać zdobioną ambonę, chrzcielnicę z początku XX wieku oraz drewniane rzeźby sprowadzone z Tyrolu. Dankowicką świątynię warto docenić nie tylko ze względu na jej jednolity i harmonijny wystrój, ale także spójną architektonicznie całość współgrającą z okalającymi kościół kapliczkami, dzwonami oraz liczącymi wiele lat lipami. Niedaleko kościoła znaleźć można stary słup graniczny, pamiątkę po czasach, gdy granica między Austrią a Prusami przebiegała na Wiśle.

Kościół w Dankowicach

Kompleks sportowy „Pasjonat” Dankowice

Miłośnicy sportu powinni zajrzeć na stadion Ludowego Klubu Sportowego „Pasjonat” Dankowice. Przy odrobinie szczęścia można spotkać tu trenujących piłkarzy ekstraklasowego klubu TS Podbeskidzie Bielsko-Biała. Wychowankiem klubu z Dankowic jest kilkunastokrotny reprezentant Polski Maciej Sadlok, występujący obecnie w Wiśle Kraków. Z kortów tenisowych znajdujących się na terenie kompleksu można korzystać, dokonując wcześniej rezerwacji (tel. 608 036 486).

Stawy rybne

W Dankowicach znajdują się liczne hodowlane stawy rybne, które od dawna stanowiły ważne źródło dochodów. Aby nawodnić wszystkie zbiorniki wodne w miejscowości, zbudowano liczne zapory i zastawki. Jednym ze starszych zachowanych jazów jest ten znajdujący się tuż obok siedziby LKS „Pasjonat” Dankowice, pochodzący podobno jeszcze z czasów niemieckich.

Stawy rybne w Dankowicach

Dwory

W Dankowicach znajdują się dwa dwory, których powstanie wiąże się z działalnością żywieckich Habsburgów. Pokaźnych rozmiarów budynek otoczony starodrzewem i tulipanowcami znajduje się przy ulicy św. Wojciecha. Powstał w XIX wieku (około roku 1860). Dwór, który uległ pożarowi, przebudowano po pierwszej wojnie światowej. Pod koniec drugiej wojny światowej dwór z inicjatywy Rosjan pełnił rolę szpitala wojskowego. Następnie majątek podzielił los innych tego typu obiektów, rozparcelowano go i oddano w ręce Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej. Dziś znajduje się w rękach prywatnych. W sąsiedztwie dworu istniał dawniej park. Obecnie pozostała po nim jedynie brama wjazdowa. Przy ulicy Dębowej mieści się drugi z dankowickich dworów. W 1924 roku został on przekazany Polskiej Akademii Umiejętności przez poprzedniego właściciela, Karola Stefana Habsburga. Obecnie stanowi własność prywatną.

Dwór Domasik w Dankowicach

Centrum ogrodnicze

Dużą popularnością wśród odwiedzających Dankowice cieszy się Centrum Ogrodnicze „Milczyński”. Oprócz szkółki krzewów ozdobnych znajduje się tu 15 ogrodowych aranżacji przeznaczonych do zwiedzania. Przy centrum działa kameralna kawiarenka wyposażona w tematyczną biblioteczkę.